Loading

„Nejsem ajťák“

V kategorii Nejhorší výmluva roku se fráze „nejsem ajťák“ umístila na prvním místě.

„To já nevím/nezvládnu, nejsem ajťák.“ Kdykoliv tuto větu slyším, chytám se za hlavu. Někdy je skutečně taková výmluva na místě. Mám na mysli případy, kdy se po člověku chce úkon vyžadující odborné IT znalosti, které se vzhledem k jeho pracovní pozici a zkušenostem očekávat nedají. Problém ale je, že této fráze zneužíváme k ospravedlnění nevykonání jednoduchých úkonů vyžadujících držet v jedné ruce myš a druhou ruku mít na klávesnici.

Například jsem se u lidí setkal s velkým odporem k používání klávesových zkratek pro urychlení práce na PC (základní zkratky typu alt+tab, ctrl+t v prohlížeči atp.). Zmíněný odpor se projevil ve finále větou „Nejsem ajťák, takže to nebudu dělat.“

Kde se ale nachází hranice mezi “ajťáctvím” a běžnou prácí na PC? Už dávno jinde, než před 10 lety. Technologie pádí neúprosně kupředu a požadavky na obecnou IT gramotnost rostou. Problém ale je, že zatímco z oblasti IT bychom měli umět čím dál více, ve školách není tento vývoj reflektován a osnovy patřičných předmětů zůstávají poměrně nezměněny.

Naučit se dobře pracovat na PC tak zůstává na vlastní iniciativě člověka, která mnohdy z různých důvodů chybí a je nahrazena frází „Nejsem ajťák“.

Jestli se chcete vyhnout používání této fráze, můžete se mrknout na portály Know How Klub (česky) nebo Udemy (anglicky) a pěkně online se naučit základní práci s počítačem, kterou využijete nejen v práci, ale i v osobním životě. A pokud nemáte chuť se tyto věci učit, můžete zkusit alespoň před vyřčením oné omílané fráze zkusit použít Google a řešení zdánlivě složitého IT problému najít na všemocných internetech. Kromě roztomilých kočiček tam občas zakopnete i o trochu těch užitečných znalostí.

 

close

Nejnovější příspěvky

„Já“

„Já“

19. 3. 2016

Kategorie